Čím odstranit vodní kámen
Vodní kámen je kamenem úrazu čistoty v domácnostech. Vodní kámen se usazuje na površích, kde zůstává voda. Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, jistě to moc dobře znáte. Voda po zaschnutí zanechává bílé skvrnky na vodovodních bateriích, površích v koupelně, v rychlovarné konvici, pračce, myčce, žehličce, zkrátka všude.
Jak změnit tvrdost vody v oblasti, kde bydlíte, neporadíme, ale jak z povrchů odstranit vodní kámen ano.
Vodní kámen můžete obrousit, odřít drátěnkou nebo třeba i nožem. Ale chce to velký cit! Vzhledem k tomu, že mechanické odstraňování může vést k poškození postiženého místa, je lepší sáhnout buďto po speciálních chemických prostředcích, nebo po octu, citrónu a sodě.
Do pračky a myčky si můžete pořídit i speciální magnet, který bude vodu změkčovat průběžně. Prostě ho dáte do bubnu nebo koše na nádobí, do nádržky toalety a je hotovo. Magnety způsobí, že se vodní kámen neusazuje.
Jak odstranit vodní kámen?
Vodní kámen lze odstranit octovým roztokem, sodou nebo citronem. S nimi stačí místo potřít, nechat působit – čím je povrch zasaženější, tím déle nechat působit a nakonec opláchnout. Ovšem pozor, lesklé chromové baterie kyselinou můžete zničit.
Chraňte pračku
Abyste prodloužili životnost pračky, je třeba pravidelně odstraňovat vodní kámen. Jednou z možností a navíc ekologickou je jedenkrát za měsíc nalít do bubnu pračky ½ litru octa a pustit program s teplotou 90 stupňů. Nebo můžete přidávat ke každému praní místo aviváže 2 lžíce octa. Prádlo po octu cítit nebude, ocet bude působit proti usazování kamene preventivně, a navíc má dezinfekční vlastnosti.
Nezapomeňte na toaletu
Pokud máte v toaletní míse vytváří hnědé usazeniny, které působí opravdu nevzhledně. Stačí ale do záchodu přes noc nalít celý ocet, nechat působit a očistit záchodovou štětkou a poté spláchnout.
autor: SŠ
Napsat komentář